Gregor Horvat 
– CEO i analityk w wavetraders.com

 

EURO może SPORO odrobić. Cykl podwyżek stóp procentowych Banku Centralnego US może zbliżać się do końca. W ciągu ostatnich kilku lat EUR doświadczyło silnego spadku w stosunku do USD, co było niedźwiedzim trendem, który przyspieszył przez pierwszą część 2021 roku, a kurs EUR/USD spadł poniżej parytetu i w pewnym momencie osiągnął nawet poziom 0,96.

Powodem tak silnego spadku w ubiegłym roku była jastrzębia polityka FOMC, który zazwyczaj jest pierwszym bankiem dokonującym dużych zmian w polityce. Nie jest zaskoczeniem, że inwestorzy i spekulanci stali się byczo nastawieni do USD, gdy Fed szybko podniósł stopy z 0 do 5%.

Podczas gdy inne banki centralne pozostawały w tyle, w końcu zaczęły działać z opóźnieniem. FED zasugerował jednak, że jastrzębia polityka może zbliżać się do pauzy, i to właśnie wtedy wiele walut, w tym EUR, zawróciło znacząco do 1,1 na początku 2023 r.

Widzimy to ożywienie jako wzór odwrócenia, ponieważ jest to ostry i silny ruch, zwany impulsem w terminologii fal Elliotta. Taka akcja cenowa zazwyczaj wskazuje, że rynek jest na dnie i że czasy się zmieniają.

Z tej perspektywy interesujące może być wznowienie tego nowego ożywienia po korekcie – retracement A-B-C. Porównując dane w czasie rzeczywistym z “podstawową strukturą” widzimy, że najprawdopodobniej para EUR/USD znajduje się obecnie w fazie korekcyjnej. W związku z tym uważamy, że odzyskiwanie może zostać wznowione po zakończeniu tego pullbacku.

Co to jest fala impulsowa? Formacja pięciofalowa, która porusza się w tym samym kierunku co trend wyższej skali.

Zasady:

– Fala 2 nie powinna przełamać się poniżej początku Fali 1.

– Fala 3 nie powinna być najkrótszą falą wśród fal 1, 3 i 5.

– Fala 4 nie powinna pokrywać się z Falą

EURUSD wykres tygodniowy – formacja bycza fali elliottowskiej 

Pomimo tej byczej struktury musimy wziąć pod uwagę to, co dzieje się na innych rynkach oraz fundamenty i poglądy makro, które mogą wspierać ideę silniejszego EUR w najbliższych miesiącach lub latach.

Jednym z najważniejszych czynników napędzających parę EUR/USD są stopy procentowe, w szczególności dyferencjał stóp. Istotne są również kontrakty terminowe na EURODOLARA, ponieważ reprezentują one dolary amerykańskie zdeponowane na zagranicznych rachunkach bankowych. To zawsze poruszało się w cyklach, a zainteresowanie trzymaniem USD w zagranicznych bankach jest mniejsze, jeśli Fed zamierza zatrzymać cykl podwyżek.

Analiza cyklu EURODOLAR, na tle notowań USA i pary EUR/USD

Zauważmy, że kontrakty terminowe na EURODOLAR zbliżają się do końca cyklu wieloletniego i dekadowego. Może to być znaczący okres dla nowej zmiany trendu, biorąc pod uwagę, że naszym zdaniem FED naprawdę spowolni cykl podwyżek ze względu na ryzyko recesji po ostatnim kryzysie bankowym.

Widzimy, że 10-letnia rentowność w USA również handluje przy horyzontalnym oporze, testując poprzednie minima, co wydaje się być tym samym wzorcem w porównaniu z 1989 i 2006 r.

Dlatego też, jeśli Fed zakończy swoje podwyżki lub nawet je ograniczy do końca 2023 r., niższe 10-letnie rentowności USA będą miały wpływ na kontrakty terminowe na EURODOLARY, a wtedy właśnie różnica stóp UE-USA może wysłać parę EUR/USD znacznie wyżej, tak jak miało to miejsce po 1989 i 2006 r. Za każdym razem po tym wczesnym dnie para EUR/USD odzyskiwała następnie około 30%. Mając to na uwadze, uważamy, że może istnieć przestrzeń dla EUR/USD do powrotu w rejon 1,3-1,4.

Drodzy czytelnicy, traderzy i inwestorzy, jestem szczęśliwy i zaszczycony, że zostałem zaproszony do udziału w tym niesamowitym magazynie. Mam nadzieję, że podobała Wam się ta lektura. Jeśli jesteś aktywnym inwestorem i interesujesz się analizą cyklu, sentymentu i fal Elliotta, sprawdź nasze usługi na www.WaveTraders.com

Gregor Horvat. CEO i analityk w wavetraders.com. Zwycięzca FXStreet.com za Najlepszą Analizę Forex w 2016 roku, plus Najlepszą Analizę Buy-Side w 2018 roku. Lubi uczyć i pomagać innym klientom oraz dzielić się swoją opinią na temat zasady fal Elliotta i psychologii tłumu w czasie rzeczywistym. Elliott wave jest jego pasją!

Jest to jeden z artykułów magazynu New City Trader. Zapisz poniżej, aby dostać  całość za darmo!

STAY IN THE KNOW

Get Current [Issue] of New City Trader.
Now It's Free!